Zinek je stopový minerál, což znamená, že tělo ho potřebuje jen malé množství, a přesto je nezbytný pro téměř 100 enzymů, které provádějí životně důležité chemické reakce. Podílí se na tvorbě DNA, růstu buněk, stavbě bílkovin, hojení poškozených tkání a podpoře zdravého imunitního systému. Protože pomáhá buňkám růst a množit se, je v období rychlého růstu, jako je dětství, dospívání a těhotenství, zapotřebí dostatek zinku. Zinek se také podílí na smyslech chuti a čichu.
Protože zinek podporuje růst a normální fungování imunitních buněk, může i mírný nebo střední nedostatek zpomalit činnost lymfocytů, neutrofilů a makrofágů, které chrání tělo před viry a bakteriemi. Nedostatek zinku je častým zdravotním problémem u dětí ze zemí s nízkými a středními příjmy, který přispívá k opožďování růstu, průjmům, zápalům plic a malárii. Starší lidé, kteří mohou mít nízký příjem zinku z důvodu špatné chuti k jídlu v důsledku více nemocí a léků, jsou ohroženi infekcemi, jako je zápal plic a kožní vředy.
Nevíte si rady s vitamíny?
Postaráme se, aby vaše tělo dostalo to, co potřebuje. Začněte konzultací zdarma a získejte doporučení na míru vašemu tělu. Poradíme vám.
Dostatečné množství zinku je potřebné pro tvorbu nových buněk, zejména kolagenu a tkání podobných vláknům, což je nezbytná funkce při opravě poškozených buněk. Zinek také podporuje činnost imunitních buněk, které bojují proti zánětu způsobenému ránou. Proto se zdá, že největší přínos zinku je u lidí, kteří mají nedostatek tohoto minerálu a kteří mají těžké rány, jako jsou proleženiny nebo rozsáhlé popáleniny. Protože lidé s těmito stavy mají vyšší potřebu zinku a mohou mít špatnou chuť k jídlu, používají se spíše doplňky stravy nebo lokální krémy, než aby se spoléhali pouze na příjem potravou. V těchto případech se zinek často kombinuje s dalšími živinami, jako jsou bílkoviny, vitamin C a L-arginin, které rovněž podporují hojení ran. U lidí s kožními problémy, kteří mají normální hladinu zinku v krvi, však nebyl přínos suplementace zinkem prokázán.
Zinek pomáhá s více než 100 enzymovými a biochemickými reakcemi v těle, podílí se na tvorbě DNA, růstu buněk, stavbě svalů z bílkovin, hojení poškozených tkání a podpoře zdravého imunitního systému. Protože pomáhá buňkám růst a množit se, je v období rychlého růstu, jako je dětství, dospívání a těhotenství, zapotřebí vyšší příjem zinku. Zinek se také podílí na smyslech chuti a čichu.
Maso, drůbež a mořské plody jsou bohaté na zinek. Některé rostlinné potraviny, jako jsou luštěniny a celozrnné obiloviny, jsou také dobrým zdrojem zinku, ale obsahují také fytáty, které se mohou na minerál vázat a snižovat jeho vstřebávání. Zinek je obsažen v semínkách, ořechách, luštěninách, tofu, celozrnných obilovinách a rostlinných mlécích.
Nevíte si rady s vitamíny?
Postaráme se, aby vaše tělo dostalo to, co potřebuje. Začněte konzultací zdarma a získejte doporučení na míru vašemu tělu. Poradíme vám.
Nedostatek zinku může způsobovat únavu, časté změny nálad a další psychické projevy. Dále dochází ke zhoršení kůže po celém těle. Kůže je suchá, hrubá, déle se hojí drobná poranění, rozvíjí se dermatitida (zánět kůže), tvoří se puchýřky nebo praskliny. U chronických ekzematiků může docházet ke zhoršení příznaků ekzému.
Nedostatkem zinku mohou trpět lidé při jeho nedostatečném příjmu ze stravy, při nadbytečné ztrátě zinku z těla a lidé s chronickými onemocněními.
Užívání zinku může pomoci lidem, kteří mají zhoršenou pokožku, oslabenou imunitu a zhoršenou funkci těla hojit rány.
Začněte konzultací zdarma
A získejte doporučení vitamínů na míru vašemu tělu a cílům, podpořené odborníky na výživu během 3 až 5 minut.