Pokud se zajímáte o zdravý životní styl, pravděpodobně jste pojem antioxidanty a volné radikály, již mnohokrát slyšeli. Je těžké najít dobré vysvětlení, co vlastně jsou a co ve vašem těle dělají. Prošli jsme nejnovější vědecké výzkumy, abychom vám pomohli vysvětlit základy o antioxidantech a volných radikálech. Budeme se snažit, aby tyto složité pojmy byly snadno pochopitelné.
Mnoho lidí se domnívá, že antioxidanty jsou dobré molekuly, které bojují proti zlým volným radikálům. Je sice pravda, že antioxidanty výrazně snižují škody způsobené volnými radikály, ale to nutně neznamená, že čím více antioxidantů tím lépe. Mezi antioxidanty a volnými radikály existuje křehká rovnováha.
Technicky jsou volné radikály definovány jako nestabilní atomy nebo sloučeniny (kombinace atomů) v těle. Jsou nestabilní, protože mají volný elektron „navíc“, který je náchylný k „ukradení“ elektronu z jiného místa. Když k tomu dojde, může vzniknout nový volný radikál a potenciálně způsobit kaskádu reakcí. Každý volný radikál má potenciál poškodit DNA, bílkoviny, tuky, sacharidy a další molekuly v těle. Čím více volných radikálů v těle cirkuluje, tím větší je pravděpodobnost poškození zdravých buněk. Když je volných radikálů nadbytek, nazývá se to „oxidační stres“.
Je však důležité si uvědomit, že volné radikály jsou přirozeným vedlejším produktem buněk vašeho těla, když využívají kyslík k výrobě energie. Volné radikály jsou nechvalně známé tím, že mají vliv na stárnutí a chronické nemoci. Jsou ale produktem nezbytného a normálního metabolismu. Z tohoto důvodu je třeba s jejich určitou mírou počítat.
Jako vedlejší produkt normálních metabolických procesů v těle jsou volné radikály také klíčovou součástí funkce imunitního systému. Malé množství volných radikálů dokonce funguje jako obranný mechanismus proti napadení mikroby. Problematičtější jsou moderní, vnější zdroje volných radikálů, jako je znečištění, cigaretový kouř, záření, a dokonce i některé léky, které vedou k jejich nadbytku.
Naše tělo přirozeně produkuje řadu antioxidantů, které nadměrné množství volných radikálů neutralizují. Proto jsou antioxidanty běžně považovány za látky podporující imunitu a působící jako obrana proti mnoha chronickým onemocněním.
Nevíte si rady s vitamíny?
Postaráme se, aby vaše tělo dostalo to, co potřebuje. Začněte konzultací zdarma a získejte doporučení na míru vašemu tělu. Poradíme vám.
Antioxidanty působí proti volným radikálům dvěma způsoby. Za prvé bezpečně interagují s volnými radikály, stabilizují těkavé sloučeniny a ukončují škodlivou řetězovou reakci. Kromě této důležité vlastnosti má mnoho antioxidantů, v těle i další funkce. Např. vitamín C a vitamín E jsou antioxidanty, ale taky mají v těle mnoho jiných důležitých funkcí. Dalším způsobem, jak mohou antioxidanty snižovat oxidační stres, je zabránění vzniku nových volných radikálů neboli neutralizovat oxidanty dříve, než zahájí řetězovou reakci.
Antioxidanty, které jsou produkovány endogenně (tělo si je dokáže vyrobit samo) jsou koenzym Q10, kyselina močová, melatonin, bilirubin, transferin, L-arginin a mnoho dalších.
Mezi antioxidanty, které je třeba získávat z exogenních zdrojů (tělo si je nedokáže samo vyrobit), patří vitamín E, vitamín C, karotenoidy (beta karoten, astaxanthin), selen, mangan, zinek, flavonoidy a omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.
Ke snížení oxidačního stresu je důležité omezit vystavování se vnějším zdrojům volných radikálů a bezpečné zvýšit příjem antioxidantů. Vyvážená strava bohatá na čerstvé, plnohodnotné potraviny je jedním ze způsobů, jak zvýšit příjem antioxidantů. Dalším způsobem, jak zvýšit příjem antioxidantů, je užívání doplňků stravy.
Začněte konzultací zdarma
A získejte doporučení vitamínů na míru vašemu tělu a cílům, podpořené odborníky na výživu během 3 až 5 minut.