Vitamíny pomáhají tělu efektivně fungovat. Existují dva typy: vitamíny rozpustné ve vodě a vitamíny rozpustné v tucích. V tomto článku se zaměřujeme na vitamíny rozpustné v tucích.
Vitamíny rozpustné v tucích jsou vitamíny A, D, E a K. Jsou obsaženy v potravinách obsahujících tuky. Tělo tyto vitamíny vstřebává stejně jako tuky obsažené ve stravě. Vitamíny rozpustnými v tucích se může člověk předávkovat.
Většina vitamínů rozpustných v tucích pochází ze stravy. Tělo nejlépe vstřebává vitamíny rozpustné v tucích, když se užívají společně s potravinami s vyšším obsahem tuku. Jediný vitamín D si tělo dokáže i samo vyrobit ze slunečního záření. V zimě má nedostatek vitamínu D okolo 80 % lidí v české republice.
Vitamín A není jediný vitamín, ale soubor sloučenin známých jako retinoidy. Existují také prekurzory vitamínu A, to jsou sloučeniny, které se v těle přeměňují na vitamín A.
Doporučený příjem vitamínu A se liší podle věku a pohlaví. Nedostatek vitamínu A není moc častý. Může být způsoben hlavně při dodržování rostlinné stravy nebo při cystické fibróze. Dlouhodobý nedostatek může vést ke zhoršenému zraku v noci, či k úplné ztrátě zraku.
Vitamín D je v podstatě i hormon, který si tělo dokáže vytvořit při kontaktu ultrafialového (UV) záření s kůží. Tělo vitamín D získává i ze stravy. Není to jedna látka, ale skupina sloučenin souhrnně označovaných jako kalciferol. Tělo vstřebává kalciferol do krevního oběhu a poté jej přeměňuje na kalcitriol, který dokáže správně využít.
Část vitamínu D tělo získává ze slunečního záření, většina lidí tráví málo času na slunci, a proto potřebuje vitamín D získávat i ze stravy.
Doporučený příjem vitamínu D se u každého člověka liší, záleží na vaší momentální hladině v krvi. Ideální hladina vitamínu D v krvi se pohybuje mezi 100 až 150 nmol/l. Pokud máte hladinu v krvi sníženou, doporučuje se užívat vitamínu D více. Na udržení stále hladiny se doporučuje užívat 600 IU za den.
Předávkování vitamínem D se stává jen zřídka. Jedná se hlavně o dlouhodobé nadužívání vitamínu D z doplňků stravy. Příliš mnoho vitamínu D by mohlo vést k vysoké hladině vápníku v krvi.
Nevíte si rady s vitamíny?
Postaráme se, aby vaše tělo dostalo to, co potřebuje. Začněte konzultací zdarma a získejte doporučení na míru vašemu tělu. Poradíme vám.
Vitamín E je antioxidant, který pomáhá tělu ničit volné radikály. Volné radikály jsou nestabilní atomy, které mohou způsobit oxidační stres. Oxidační stres může vést k poškození buněk, což může mít za následek vznik rakoviny a dalších onemocnění. Vitamín E může pomoci chránit tělo před řadou zdravotních problémů. Existuje osm forem vitamínu E, člověk dokáže správně využít jen jednu z nich, to je vazba alfa-tokoferol.
Doporučený příjem vitamínu E se u každého liší. Pohybuje se ale okolo 15 miligramů za den. Nedostatek vitamínu E je vzácný, ale může postihnout osoby s Crohnovou chorobou nebo cystickou fibrózou. Tato onemocnění ovlivňují schopnost jater vstřebávat vitamín E.
Vzhledem k tomu, že vitamín E je antioxidant, může jeho dlouhodobý nedostatek zvýšit celkové riziko různých onemocnění spojených s oxidačním stresem. Z přírodních zdrojů se pravděpodobně nepředávkujete vitamínem E. Dlouhodobým nadužíváním vitamínu E z doplňků stravy, je však jeho předávkování možné.
Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, jako je např. warfarin, by se měli před užíváním doplňků vitamínu E poradit se svým lékařem, protože vitamín E má vliv na srážlivost krve.
Nevíte si rady s vitamíny?
Postaráme se, aby vaše tělo dostalo to, co potřebuje. Začněte konzultací zdarma a získejte doporučení na míru vašemu tělu. Poradíme vám.
Vitamín K pomáhá tělu vytvářet krevní sraženiny. Srážení krve je nezbytné, aby se zabránilo nadměrnému krvácení. Také je důležitý pro správné ukládání vápníku do kostí, kloubů a zubů.
Existují také syntetické formy a další formy, které si tělo vytváří samo.
Doporučený příjem vitamínu K se u každého liší. Obecně se doporučuje přijímat okolo 75 mikrogramů za den. Tělo není schopno skladovat tolik vitamínu K, jako například vitamínu A nebo vitamínu D. To znamená, že člověk potřebuje pravidelný příjem vitamínu K, což znamená vyšší pravděpodobnost jeho nedostatku.
Není prokázané, že by užívání velkého množství vitamínu K vedlo k nežádoucím účinkům. Přesto se však doporučujeme držet se doporučeného denního dávkování. Lidé, kteří užívají léky na ředění krve, jako je např. warfarin, by se měli před užíváním doplňků vitamínu K poradit se svým lékařem, protože vitamín K má vliv na srážlivost krve.
Začněte konzultací zdarma
A získejte doporučení vitamínů na míru vašemu tělu a cílům, podpořené odborníky na výživu během 3 až 5 minut.