Krevní testy se používají k měření nebo vyšetření buněk, chemických látek, bílkovin nebo jiných látek v krvi. Krevní testy, jsou jedním z nejběžnějších typů laboratorních testů. Jsou často součástí pravidelných preventivních prohlídek a ukazují jak je na tom vaše zdraví. Krevní testy z preventivní prohlídky jsou základní testy a nezjišťuje se v nich vše. Krevní testy Mujvit jsou více komplexní a v tomto článku si projdeme jednotlivé parametry a vysvětlíme, co znamenají a co sledují.
Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza. Diagnostikují se poruchy krvácení nebo srážlivosti krve. Zjišťuje se, jak je na tom imunitní systém a zda nemá potíže v boji s infekcemi. Z výsledků krevních testů se dá také zjistit, zda přijímáte dostatek nějakých vitamínů a minerálů ze stravy nebo z doplňků.
Zde můžete vidět porovnání mezi zdravým člověkem (vlevo) a člověkem který má zdravotní komplikace (vpravo).
Nevíte si rady s vitamíny?
Doporučíme vám vitamíny na míru na základě hladin mikronutrientů z vaší krve. Test stojí 2 990 Kč a zabere několik dní. Věnovat se vám bude jeden z našich odborných specialistů.
Krevní obraz slouží k posouzení celkového zdravotního stavu a odhaluje mnoho zdravotních problémů, jako je třeba infekce v organismu, oslabená imunita, anémie atd. Krevní obraz nám měří hlavní složky a vlastnosti krve a to jsou:
Pokud jsou výsledky v nějaké z těchto oblastí nad nebo pod normální mezí, může to naznačovat zdravotní problém.
Výsledky počtu červených krvinek, hemoglobinu a hematokritu spolu souvisejí, protože každý z nich měří aspekty červených krvinek. Pokud jsou hodnoty v těchto třech oblastech nižší než normální, nejspíše budete trpět anémií. Anémie způsobuje únavu a slabost. Anémii může způsobovat mnoho příčin, včetně nízké hladiny železa a některých vitamínů, také jí může způsobit ztráta krve, či nějaké onemocnění. Vyšší počet červených krvinek, vysoká hladina hemoglobinu či hematokritu může poukazovat na základní onemocnění, jako je např. pravá polycytémie nebo srdeční onemocnění.
Nízký počet bílých krvinek (Leukopenie) může být způsoben zdravotním stavem, např. autoimunitní poruchou, která ničí bílé krvinky, problémy s kostní dření nebo rakovinou. Vyšší počet bílých krvinek (leukocytóza) může znamenat infekci, zánět, poruchu imunitního systému nebo onemocnění kostní dřeně. Vysoký i nízký počet bílých krvinek může být způsoben reakcí na užívané léky.
Počet krevních destiček, který je nižší než normální (trombocytopenie) nebo vyšší než normální (trombocytóza), je často známkou nějakého onemocnění nebo může jít o vedlejší účinek léků a je potřeba udělat další testy pro přesné zjištění příčiny.
Diferenciál měří množství jednotlivých typů bílých krvinek, které máte v těle. Bílé krvinky jsou součástí vašeho imunitního systému, sítě buněk, tkání a orgánů, které spolupracují, aby vás ochránily před infekcí.
Abnormální zvýšení nebo snížení nějaké z hodnot v krevním obraze může naznačovat, že máte nějaké zdravotní potíže, které vyžadují další vyšetření. Pokud máte nějakou z hodnot abnormálně zvýšenou nebo sníženou, doporučujeme vše prokonzultovat s vaším lékařem. Pokud půjdete na krevní odběr u Mujvit, upozorníme vás a doporučíme vám s výsledky zajít za svým lékařem.
Minerály jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Každý minerál má v těle jinou funkci, nějaké minerály jsou na sobě závislé a pracují společně. Krevní výsledky minerálů v těle ukazují jejich nedostatek, nebo v některých případech na jejich toxicitu. Minerály, které měříme z krve, jsou:
Snížená hladina sodíku může být způsobena nedostatečným obsahem soli v jídle, příliš velkým příjmem tekutin, selháním ledvin, srdečními problémy, cirhózou jater a užíváním diuretických léků. Zvýšená hladina sodíku v krvi je nejčastěji způsobena dehydratací nebo velkou ztrátou tělesných tekutin.
Nízká hladina draslíku může mít mnoho příčin, ale obvykle je důsledkem zvracení, průjmu, poruch nadledvinek nebo užívání diuretik. Příliš mnoho draslíku v krvi může znamenat onemocnění ledvin, hormonální poruchu nebo bývá v důsledku popálenin, či při traumatických zraněních.
Nízká hladina chloridů může být způsobena ztrátou tekutin, nevolností, průjmem, zvracením, různými nemocemi nebo léky. Vysoká hladina chloridů může být způsobena dehydratací, onemocněním ledvin, nekontrolovanou cukrovkou a demencí.
Nízká hladina vápníku může být způsobena nedostatkem vitamínu D, zhoršenou funkcí příštítných tělísek, střevními poruchami, onemocněním ledvin a vzácně kvůli nedostatku vápníku ve stravě. Zvýšená hladina vápníku v krvi může být způsobena zvýšenou funkcí příštítných tělísek, zhoubným nádorem (rakovinou), diuretiky, onemocněním ledvin, vysokým příjmem vápníku ze stravy nebo užíváním vysokých dávek vitamínu D.
Nízká hladina hořčíku je obvykle kvůli sníženému vstřebávání hořčíku ve střevech. To je většinou způsobeno onemocněními s chronickými průjmy, jako je např. Crohnova choroba, ulcerózní kolitida a celiakie. Může to být i zvýšeným vylučováním hořčíku močí nebo nízkým příjmem hořčíku ze stravy. Zvýšená hladina hořčíku může být způsobena Addisonovou chorobou, poruchou nadledvinek, onemocněním ledvin, dehydratací nebo příliš velkou ztrátou tělesných tekutin.
Nízká hladina zinku je nejčastěji způsobena jeho nedostatečným příjmem ze stravě. Může být také způsobena zdravotními potížemi, které snižují hladinu zinku, nebo léky, které narušují vstřebávání zinku. Zvýšená hladina zinku je často způsobena nedostatkem železa, otravou olovem nebo jeho nadbytkem ve stravě (Třeba i při kontaktu pozinkovaných kovů s ústy). Kromě toho může být zinek zvýšený při zánětlivých stavech, infekcích, u lidí s anémií, nebo při chronických onemocněních.
Pokud jsou hodnoty nějakého minerálu nad nebo pod normální mezí, může to naznačovat zdravotní problém nebo jeho nedostatečný, či nadbytečný příjem. Pokud máte nějaký minerál pod mezí nebo na hranici tak doporučuji zvýšit jeho příjem ve stravě a uvážit zařazení doplňku stravy s tímto minerálem (sodík a chloridy se doplňují vyšším solením jídel). Zvýšené hladiny jednotlivého minerálu se můžou řešit jeho snížením ve stravě. Doporučuji zvážit i pití z jiného zdroje vody, např. voda z kohoutku může obsahovat nadbytek jednoho minerálu vlivem rezavých trubek nebo i kvůli špatné „staré“ pánvi se může do jídla dostávat více jednotlivého minerálu. Je velice individuální a např. zinek je často zvýšený i kvůli onemocněním a vápník při nadbytku vitamínu D.
Ledviny fungují jako velmi účinné filtry, kterými protéká velké množství krve. Ledviny zbavují tělo odpadních a toxických látek a vracejí do krevního oběhu vitamíny, aminokyseliny, glukózu, hormony a další životně důležité látky. Tři hlavní krevní ukazatele správné funkce ledvin jsou urea (močovina), kreatinin a kyselina močová.
Urea neboli močovina vzniká v játrech z amoniaku při metabolismu bílkovin. Urea se z jater dostává do krve a poté do ledvin, které jí vylučují z našeho těla pryč. Pokud je urea zvýšená může to značit zhoršenou funkci ledvin. Avšak samotná zvýšená koncentrace močoviny beze změny ukazatelů (zejména kreatininu) je známkou katabolismu bílkovin, který je zvýšen při hladovění, horečnatých stavech a malignitě.
Kreatinin nám umožňuje zjistit ukazatel glomerulární filtrace (GFR). Číslo GFR říká, jak dobře ledviny pracují. Kreatinin je odpadní produkt, který pochází ze svalové tkáně a vzniká z kreatinu, to je látka, která se primárně tvoří v játrech a slouží jako zdroj energie. Pokud jsou ledviny poškozené, mají problém odstraňovat kreatinin z krve. Zjištěná hodnota kreatininu se použije v matematickém vzorci pro zjištění rychlosti glomerulární filtrace (GFR). GFR odhaduje, kolik krve projde ledvinami každou minutu. Lehce zvýšený kreatinin v krvi může být i při poškození svalů (např. intenzivním tréninkem), vysoké spotřebě bílkovin, nebo při užívání kreatinu. (doplněk stravy užívaný lidmi z fitness).
Kyselina močová vzniká, když tělo rozkládá potraviny obsahující organické sloučeniny zvané puriny. K vysoké hladině kyseliny močové dochází nejčastěji tehdy, když ledviny neúčinně filtrují kyselinu močovou z krve. Mezi věci, které mohou způsobit snížení filtrace kyseliny močové, patří nezdravá strava, nadváha, cukrovka, užívání některých diuretik a pití příliš velkého množství alkoholu. Pokud máte dlouhodobě zvýšené hladiny kyseliny močové, dojde ke stavu zvanému dna. Dna může způsobovat tvoření krystalů v těle. Tyto krystaly se mohou usazovat v kloubech a způsobovat formu artritidy. Mohou se také usazovat v ledvinách a tvořit ledvinové kameny.
Nevíte si rady s vitamíny?
Doporučíme vám vitamíny na míru na základě hladin mikronutrientů z vaší krve. Test stojí 2 990 Kč a zabere několik dní. Věnovat se vám bude jeden z našich odborných specialistů.
Pokud jsou hodnoty nějakého z ukazatelů v ledvinovém souboru velice zvýšené, doporučujeme výsledky prokonzultovat s vaším lékařem. Obecně pro zdraví ledvin se doporučuje pít mnoho vody a omezit kávu a alkohol, jelikož dehydratují tělo. Doporučují se zařadit i bylinkové čaje. Pokud je zvýšená kyselina močová, tak snížit obsah purinů ve stravě. Vysoko purinové potraviny jsou pivo, výrobky z droždí, nápoje s vysokým obsahem cukru, mořské plody, ančovičky, sardinky, sleď, makrela, zvěřina a vnitřnosti. Vitamíny, které pomáhají se správnou funkcí ledvin, jsou vitamíny skupiny B a vitamín C v nižších dávkách. Z bylinných doplňků ledvinám pomáhá brusinka, která pomáhá s filtrací krve a produkováním moči.
Játra regulují většinu chemických látek v krvi a vylučují žluč. Veškerá krev opouštějící žaludek a střeva prochází játry. Játra tuto krev filtrují a získávají z ní živiny, které rozkládají na jednodušší složky. Játra tímto způsobem také metabolizují léky do forem, které jsou pro zbytek těla snadněji využitelné nebo nejsou toxické. Když játra odbourají škodlivé látky, jejich vedlejší produkty se vyloučí do žluči nebo krve. Vedlejší produkty žluči se dostávají do střeva a opouštějí tělo ve formě stolice. Vedlejší produkty krve jsou filtrovány ledvinami a opouštějí tělo ve formě moči. Tři hlavní krevní ukazatele správné funkce jater jsou ALT (Alaninaminotransferáza), AST (Aspartátaminotransferáza) a GGT (Gamaglutamyltransferáza).
Aminotransferázy jsou chemické látky, které játra používají k tvorbě glykogenu. Glykogen je uložená forma glukózy, cukru, který tělo využívá k výrobě energie. Veškerá glukóza, která není okamžitě využita, se změní na glykogen. Poté je uložena v buňkách pro budoucí použití. Většina se uloží v játrech. Zbylé množství glykogenu se uskladní ve svalech, buňkách v mozku a dalších orgánech.
Aspartátaminotransferáza (AST) se nachází v různých tkáních, včetně jater, mozku, slinivky břišní, srdce, ledvin, plic a kosterních svalů. Pokud je některá z těchto tkání poškozena, AST se uvolní do krevního oběhu. Zvýšená hladina AST je sice známkou poškození tkáně, ale ne vždy se týká jater. Mírně zvýšené hodnoty AST jsou 2 až 3krát vyšší, než je normální rozmezí. U některých stavů může být AST silně zvýšené a to až 20krát.
Naproti tomu alaninaminotransferáza (ALT) se nachází především v játrech. Za normálních okolností je hladina ALT v krvi nízká. Když jsou vaše játra poškozená nebo zanícená, mohou uvolňovat více ALT do krevního oběhu a tato hladina se zvyšuje. K občasnému zvýšení ALT může dojít při krátkodobé infekci nebo nemoci. Trvalá zvýšení jsou závažnější. ALT se nejčastěji zvyšuje v reakci na nějaké z jaterních onemocnění nebo kvůli poškození a zánětu jater (např. steatóza jater – ztučnění jater). Poškození jater je často vlivem alkoholu, užívaných léků nebo toxinů. Mezi další příčiny vysoké hladiny ALT patří obezita, anorexie, onemocnění žlučových cest, poškození a onemocnění svalů, srdeční infarkt, infekce v těle a nemoci, které narušují funkci jater.
Gamaglutamyltransferáza (GGT) je enzym, který se vyskytuje v celém těle, ale nejčastěji se nachází v játrech. Při poškození jater může GGT unikat do krevního oběhu. Vysoká hladina GGT v krvi může být známkou onemocnění jater nebo poškození žlučovodů. Žlučovody jsou trubice, které vedou žluč do jater a z jater. Žluč je tekutina produkovaná játry a je důležitá pro trávení. Zvýšená hladina GGT, ale nemusí nutně znamenat vážné zdravotní potíže. Lidé, kteří pravidelně pijí alkohol nebo kouří, mají běžně vyšší hladiny GGT. I malé množství alkoholu požitého během 24 hodin před odběrem zvýší hladiny GGT. Také mnoho užívaných léků zvyšuje hladinu GGT např. paracetamol.
Pokud jsou hodnoty nějakého z ukazatelů v jaterním souboru velice zvýšené, doporučujeme výsledky prokonzultovat s vaším lékařem. Játra mají mezi orgány jedinečnou schopnost regenerace po poškození. Mohou dorůst do normální velikosti i po odstranění až 90 %, ale nejsou neporazitelná. Obecně se pro zdraví jater doporučuje snížit příjem alkoholu, jíst vyváženou stravu, držet si zdravou váhu a mít pravidelný pohyb. Pití pár šálků kávy denně může zlepšovat funkci jater. Vitamíny, které pomáhají se správnou funkcí jater, jsou vitamín D, vitamín A (beta karoten) a vitamín B12. Z bylinných doplňků játrům pomáhá ostropestřec, který pomáhá čistit a regenerovat játra.
V diabetologii se měří hladiny krevního cukru neboli glukózy, což je hlavní cukr, který se nachází v krvi. Pochází ze snědeného jídla a je hlavním zdrojem energie pro tělo. Po jídle se hladina glukózy v krvi prudce zvýší. Slinivka břišní reaguje uvolněním dostatečného množství inzulínu, aby se se zvýšenou hladinou glukózy vyrovnala, a přesune glukózu z krve do buněk. To pomáhá vrátit hladinu glukózy v krvi na původní, nižší úroveň. Buňky využívají glukózu jako zdroj energie. Cukrovka je onemocnění, při kterém je dlouhodobě hladina cukru v krvi příliš vysoká. Příliš mnoho glukózy v krvi může časem způsobit vážné problémy. I když nemáte cukrovku, někdy můžete mít problémy s příliš nízkou nebo příliš vysokou hladinou cukru v krvi. Hlavní ukazatelé krevního cukru jsou glukóza v plazmě a glykovaný hemoglobin (HbA1c).
Glukóza v plazmě měří současnou hladinu glukózy (cukru) v krvi.
Glykovaný hemoglobin (HbA1c) odráží průměrnou hladinu glukózy v krvi za posledních 10-12 týdnů. Hemoglobin je část červených krvinek, která přenáší kyslík z plic do zbytku těla. Test HbA1c ukazuje, jaké bylo průměrné množství glukózy navázané na hemoglobin za posledních 10-12 týdnu. Jedná se tedy o průměr cukru v krvi za 10-12 týdnů, protože tak dlouho obvykle žijí červené krvinky.
Příliš mnoho nebo příliš málo glukózy v krvi může být známkou závažného zdravotního stavu. Vysoká hladina glukózy v krvi (hyperglykémie) může být známkou cukrovky, onemocnění, které může způsobit srdeční onemocnění, slepotu, selhání ledvin a další komplikace. Nízká hladina glukózy v krvi (hypoglykémie) může rovněž vést k závažným zdravotním problémům, včetně poškození mozku, pokud není léčena.
Pokud jsou hodnoty glukózy v plazmě nebo glykovaného hemoglobinu nad nebo pod normální mezí, doporučujeme výsledky prokonzultovat s vaším lékařem. Zvýšené hodnoty můžou značit možný náběh na cukrovku. Lékař vás pošle na zátěžový test na cukrovku a bude s vámi řešit další průběh léčby. Obecně se s náběhem na cukrovku doporučuje jíst vícekrát za den jídla s obsahem všech makroživin (sacharidy, bílkoviny, tuky). Jídla by měla obsahovat sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Pokud přijmete potravinu s nižším glykemickým indexem, hodnota cukru se vám v krvi rapidně nezvýší a tím pádem se vám v těle neprodukuje zvýšené množství inzulínu. Vitamíny, které pomáhají se správnou hladinou cukru v krvi, jsou vitamíny skupiny B, vitamín D, vitamín E a hořčík. Z bylinných doplňků příznivě na hladinu cukru působí zázvor a kotvičník. Zázvor a kotvičník pomáhají přirozeně snižovat a regulovat hladiny cukru v krvi.
Nevíte si rady s vitamíny?
Doporučíme vám vitamíny na míru na základě hladin mikronutrientů z vaší krve. Test stojí 2 990 Kč a zabere několik dní. Věnovat se vám bude jeden z našich odborných specialistů.
Lipidový metabolismus neboli vyšetření cholesterolu je krevní test, který dokáže změřit množství cholesterolu a triglyceridů v krvi. Cholesterol je voskovitá látka podobná tuku, která je v těle nezbytná pro tvorbu buněčných membrán, některých hormonů a vitamínu D. Protože je cholesterol rozpustný v tucích tak se nerozpouští ve vodě a potřebuje k cestování krevním řečištěm pomoc lipoproteinů. Dvě hlavní formy lipoproteinů jsou LDL cholesterol a HDL cholesterol. Zjištění obsahu cholesterolu v krvi může pomoci určit riziko hromadění tukových usazenin v tepnách, které mohou vést k zúžení nebo ucpání tepen v celém těle (ateroskleróza). Hlavní krevní ukazatele cholesterolu v krvi jsou celkový cholesterol, cholesterol LDL, cholesterol HDL a pokud jsou špatné výsledky v LDL cholesterolu doporučují se doměřit triglyceridy.
Celkový cholesterol nám ukazuje celkový součet obsahu cholesterolu v krvi.
Cholesterol LDL je ukazatel cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě (LDL). Tomuto cholesterolu se říká „špatný“ cholesterol. Jeho nadměrné množství v krvi způsobuje hromadění tukových usazenin v tepnách (ateroskleróza), což snižuje průtok krve. Tyto tukové usazeniny někdy praskají a mohou vést k srdečnímu infarktu nebo mrtvici.
Cholesterol HDL je ukazatel cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteinů (HDL). Tomuto cholesterolu se říká „dobrý“ cholesterol, protože pomáhá odvádět LDL cholesterol z kardiovaskulárního sytému a vrací ho zpět do jater, čímž se udržují tepny čisté a krev může proudit volněji. Tento cholesterol je dobrý mít v co nejvyšších hladinách.
Triglyceridy jsou typem tuku v krvi. Když hodně jíte, vaše tělo přeměňuje kalorie, které nepotřebuje, na triglyceridy a ty se ukládají v tukových buňkách. Vysoká hladina triglyceridů je spojena s několika faktory, včetně nadváhy, konzumace nadměrného množství sladkostí nebo alkoholu, kouření, sedavého zaměstnání a také cukrovky se zvýšenou hladinou cukru v krvi.
Pokud jsou hodnoty nějakého LDL cholesterolu velice zvýšené a HDL cholesterolu snížené, doporučujeme výsledky prokonzultovat s vaším lékařem. Obecně se doporučuje snížit příjem nasycených mastných tuků, zvýšit příjem omega 3 a vlákniny. Nasycené mastné tuky se nacházejí především ve smažených jídlech, červeném mase a plnotučných mléčných výrobcích. Nasycené mastné tuky zvyšují hladinu LDL cholesterolu. Omega 3 pomáhají zvyšovat hladinu HDL cholesterolu, který je pro naše tělo zdraví prospěšný. Omega 3 se nachází v lososu, makrele, chia semínkách atd. Vláknina na sebe váže LDL cholesterol vylučovaný játry a tak zabraňuje jeho zpětnému vstřebávání. Vitamíny, které mají pozitivní vliv na hladiny cholesterolu, jsou vitamín D, omega 3, koenzym Q10. Z bylinných doplňků příznivě na snížení LDL cholesterolu působí kotvičník, brusinka a ostropestřec.
Vitamíny jsou látky, které naše tělo nezbytně potřebuje. Vitamín se dělí na vitamíny rozpustné ve vodě a na vitamíny rozpustné v tucích. Vitamíny rozpustné ve vodě jsou vitamín C a vitamíny skupiny B. Vitamíny rozpustné v tucích jsou vitamíny A, D, E, K. Krevní výsledky vitamínů v těle ukazují jejich nedostatek, nebo v některých případech na jejich toxicitu. Vitamíny, které se měří z krve, jsou:
Nízká hladina kyseliny listové je nejčastěji způsobena stravou s nízkým obsahem čerstvého ovoce a zeleniny. Hladina kyseliny listové v těle se může snížit během několika týdnů, pokud nejíte dostatek ovoce a zeleniny. Nízkou hladinu kyseliny listové mohou způsobit i genetika nebo onemocnění, které ovlivňují její vstřebávání v trávicím traktu, patří mezi ně: Crohnova choroba, celiakie, některé typy rakoviny a ledvinové problémy. Vysoká hladina kyseliny listové může být kvůli velikému množství ovoce a zeleniny nebo nadbytečnému užívání doplňků stravy. Vyšší příjem kyseliny listové nezpůsobuje závažné problémy, ale zbytečně se zatěžují ledviny. Vysoká hladina kyseliny listové může také znamenat nedostatek vitamínu B12. Buňky potřebují vitamín B12, aby mohly správně využívat kyselinu listovou.
Nízká hladina vitamínu B12 je nejčastěji způsobena stravou s nízkým obsahem mléka, vajec a masa. Je nejčastěji snížena u starších lidí nebo u veganů/vegetariánů. Nízkou hladinu vitamínu B12 může způsobit i genetika nebo onemocnění, které ovlivňují jeho vstřebávání v trávicím traktu, patří mezi ně: Crohnova choroba, celiakie, některé typy rakoviny a ledvinové problémy. Vysoká hladina vitamínu B12 není moc častá. Za abnormálně vysoký stav vitamínu B12 se považuje hodnota vyšší než 900 pg/ml. Pokud člověk neužívá extrémně vysoké dávky tohoto vitamínu, tak takto vysoká hladina může být způsobena problémy s játry nebo ledvinami, také to může být vlivem cukrovky nebo některé z forem leukémie.
Nízká hladina vitamínu D je způsobena tím, že se málo vystavujeme slunci, protože tělo si vytváří vitamín D ze slunečního záření. Ideální hladina vitamínu D v krvi se pohybuje mezi 100 až 150 nmol/l. Vysokou hladinu vitamínu D způsobuje pouze jeho nadužívání z doplňků stravy. Za zvýšenou hladinu vitamínu D se považují hodnoty nad 200 nmol/l. Nadbytek vitamínu D může způsobovat zvýšený obsah vápníku v krvi, který se může usazovat v cévách.
Pokud jsou hodnoty nějakého vitamínu nad nebo pod normální mezí, může to naznačovat zdravotní problém nebo jeho nedostatečný, či nadbytečný příjem. Pokud máte nějaký vitamín pod mezí nebo na hranici tak doporučujeme zvýšit jeho příjem ve stravě a uvážit zařazení doplňku stravy s tímto vitamínem. U vitamínu D se také doporučuje více se vystavovat slunečnímu záření. Zvýšení hladiny jednotlivého vitamínu se může řešit jeho snížením ve stravě a omezením doplňků stravy s jeho obsahem.
Metabolismus železa měří různé látky v krvi a zjišťují se různé hladinu železa v těle. Železo je minerál, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Červené krvinky přenášejí kyslík z plic do zbytku těla. Železo je také důležité pro zdravé svaly, kostní dřeň a funkci orgánů. Příliš nízká nebo příliš vysoká hladina železa může způsobit vážné zdravotní problémy. Železo v krvi nám ukazuje, kolik železa je obsaženo v krvi při odběru. Občas se měří i další parametry jako jsou transferin, TVK a feritin. Transferin je bílkovina, která přemisťuje železo v těle. TKV neboli celková vazebná kapacita železa měří, jak dobře se železo váže na transferin a další bílkoviny v krvi. Feritin nám ukazuje kolik železa je uloženo v těle.
Pokud je jeden nebo více testů na železo snížený nejspíše přijímáte nedostatek železa ze stravy a můžete trpět anémii z nedostatku železa, což je běžný typ anémie. Anémie je porucha, při které vaše tělo nevytváří dostatek červených krvinek. Ukáže se to i v krevním obraze. Také můžete trpět dědičnou poruchou krvetvorby, která způsobuje, že tělo vytváří méně zdravých červených krvinek, než je obvyklé.
Pokud je jeden nebo více testů na železo zvýšený nejspíše přijímáte nadbytek železa ze stravy nebo trpíte Hemochromatózou (porucha, která způsobuje, že se v těle hromadí příliš mnoho železa), máte otravu olovem, nebo můžete mít nemocná játra.
Pokud výsledky testů na železo nejsou v normě, nemusí to nutně znamenat, že máte zdravotní potíže, které vyžadují léčbu. Některé léky, včetně antikoncepčních pilulek mohou ovlivnit hladinu železa. Hladiny železa mohou být nižší také u žen během menstruačního cyklu.
Pokud jsou hodnoty nějakého parametru nad nebo pod normální mezí, může to naznačovat zdravotní problém nebo jeho nedostatečný, či nadbytečný příjem. Pokud máte nějaký parametr pod mezí nebo na hranici tak se doporučuje zvýšit příjem železa ve stravě a uvážit zařazení doplňku stravy. Pokud je nějaký parametr zvýšený doporučuje se snížit příjem železa ve stravě (může to být způsobeno i častým užíváním super green, chlorely atd.) Vše byste měli konzultovat s vaším lékařem.
Nevíte si rady s vitamíny?
Doporučíme vám vitamíny na míru na základě hladin mikronutrientů z vaší krve. Test stojí 2 990 Kč a zabere několik dní. Věnovat se vám bude jeden z našich odborných specialistů.
Krevní testy dokážou velice dobře určit jak je na tom vaše zdraví. Dokáží odhalit možné zdravotní problémy v budoucnu. Preventivně se doporučují dělat jednou za jeden až dva roky. Pokud máte nějaké hodnoty v krevních testech rozházené, je dobré změnit svůj životní styl a po třech až pěti měsících zajít znovu na odběr hodnot, které byli mimo doporučené rozmezí. Velice dobře se tak dá pozorovat účinnost nebo neúčinnost změn.
Upozornění: Konzultace a doporučení ze strany Mujvit jsou pouze pro informační účely a nejsou určena, a ani by neměla být vykládána jako náhrada za radu, diagnózu nebo ošetření od kvalifikovaného zdravotnického personálu. Nejedná se o poskytování zdravotních služeb ve smyslu zákona č. 372/2011 Sb., zákon o zdravotních službách. Pokud máte jakékoliv zdravotní potíže, poraďte se s vaším lékařem
Začněte konzultací zdarma
A získejte doporučení vitamínů na míru vašemu tělu a cílům, podpořené odborníky na výživu během 3 až 5 minut.