Omega-3 mastné kyseliny jsou prospěšné pro zdraví a lze je získat pouze prostřednictvím naší stravy – nemohou být produkovány lidským tělem. Omega-3 přicházejí v několika formách. Nejběžnější jsou EPA, DHA a ALA. Mastné ryby, řasy, vlašské ořechy, lněné semínka a řepka jsou dobrým zdrojem omega-3. Mnoho Čechů nemá těchto potravin dostatek, a proto v jejich krvi a mozku necirkuluje dostatek omega-3. Omega-3 byly zkoumány, aby prokázaly výhody pro zdraví srdce, imunitních a zánětlivých reakcí, metabolismus a zdraví pokožky, vlasů, nervového systému, kloubů, očí a mozku.
Tento vědecký výzkum je určen pouze pro informační účely. Uvedené výsledky se nemusí nutně projevit u všech osob. Mujvit poskytuje tyto informace jako službu. Tyto informace by neměly být používány, jako doporučení na konkrétní produkty.
Bylo provedeno mnoho výzkumů týkajících se omega-3 mastných kyselin a EPA nebo DHA zvlášť pro jejich účinek na kognitivní výkon. Byly smíšené recenze ohledně toho, zda jsou EPA i DHA prospěšné. Zde odkazujeme na některé pozitivní důkazy o omega-3 a kognitivním zdraví. Klinické a pozorovací výsledky jsou však smíšené.
Do náhodné, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie bylo zařazeno 485 zdravých subjektů. Dostali 900 mg DHA nebo placebo a provedli „Paired Associate Learning (PAL)“, učení a testy krátkodobé a dlouhodobé paměti. Po 24 týdnech si skupina DHA vedla lépe v testu PAL a suplementace DHA byla také spojena se zlepšeným okamžitým a opožděným skóre paměti slovního rozpoznávání. DHA však nezlepšila pracovní paměť ani výkonnou funkci. Plazmatické hladiny DHA se ve skupině DHA oproti placebu zdvojnásobily.
Další studie použila počítačový kognitivní test k posouzení kognitivního výkonu skupiny DHA vs. skupiny s placebem. Tato studie zjistila zlepšení reakční doby krátkodobé a dlouhodobé paměti ve skupině DHA.
V klinické studii z roku 2005 bylo doplňování omega-3 spojeno se zlepšením pozornosti a nálady u skupiny omega-3 oproti skupině s placebem. Populační studie provedená o rok dříve zjistila, že lidé, kteří konzumovali více ryb ve své stravě, měli lepší výsledky při testech kognitivních funkcí.
Účinky omega-3 mastných kyselin byly studovány také u dětí. V klinické studii byly dvěma skupinám dětí s ADHD náhodně přiřazeny EPA nebo placebo po dobu 15 týdnů. Učitelé uváděli lepší chování ve skupině EPA, ale rodiče ne. Děti s nižšími výchozími koncentracemi EPA vykazovaly lepší odpověď na léčbu.
Obyvatelé ve věku 65 let a starší byli přijati do prospektivní studie. Testy kognitivního hodnocení byly prováděny třikrát během šesti let. Příjem ryb byl spojen s pomalejším poklesem kognitivních funkcí. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že lidé, kteří jedli dvě nebo více porcí ryb týdně, mají kognitivní pokles o 13% pomalejší.
Plazmatické hladiny EPA a DHA byly studovány k predikci atrofie v oblastech šedé hmoty mediálního spánkového laloku u 281 pacientů ve věku 65 let a starších. Plazmatické hladiny mastných kyselin byly přezkoumány na začátku a znovu o čtyři roky později. Studie dospěla k závěru, že vyšší plazmatická EPA, ale nikoli DHA, byla spojena s nižší atrofií šedé hmoty pravé hipokampální / parahipokampální oblasti a pravé amygdaly.
Ve studii z roku 2012 byla skupina 1575 pacientů bez demence zkontrolována na hladinu mastných kyselin v červených krvinkách. Účastníci nejnižšího kvartilu hladin DHA červených krvinek měli menší objem mozku a větší objem hyperintenzity bílé hmoty. Účastníci s nižší DHA měli také nižší skóre v testech vizuální paměti, výkonných funkcí a modelů abstraktního myšlení.
Podobné výsledky byly nalezeny v jiné studii hladin fosfolipidů v séru. Vyšší hladiny DHA byly spojeny s lepším výkonem v testech neverbálního uvažování a zlepšenou mentální flexibilitou, pracovní pamětí a slovní zásobou v neuropsychologických testech. Úrovně EPA a ALA nevykazovaly žádný vliv na kognitivní výkon.
Klinická studie z roku 2008 hodnotila účinek omega-3 na pacienty s Alzheimerovou chorobou a pacienty s mírnou kognitivní poruchou. 1 800 mg omega-3 z rybího oleje vyvolalo kognitivní zlepšení u pacientů s mírným kognitivním poškozením, u pacientů s Alzheimerovou chorobou však nebyl nalezen žádný přínos. Vyšší podíl EPA byl také spojen s lepším kognitivním výkonem.
Nevíte si rady s vitamíny?
Postaráme se, aby vaše tělo dostalo to, co potřebuje. Začněte konzultací zdarma a získejte doporučení na míru vašemu tělu. Poradíme vám.
Studie o omega-3 pro zdraví očí se objevují a v posledních deseti letech proběhlo více výzkumných aktivit. Některé výzkumy se zaměřily na lidi s nedávnou operací katarakty. Studie z roku 2016 zjistila, že u pacientů, kteří suplementovali omega-3 mastné kyseliny z rybího oleje, se po operaci katarakty vyskytlo méně příznaků suchého oka.
Další studie syndromu suchého oka byla vyvinuta pro zdravé jedince, kteří používají počítač 3 a více hodin denně. Tato studie prokázala příznivý účinek omega-3 mastných kyselin na zmírnění příznaků suchého oka a snížení rychlosti odpařování slz u pacientů trpících suchým okem souvisejícím s počítačem. Klinická studie prováděná Americkou oftalmologickou akademií také prokázala, že suplementace omega-3 je spojena se snížením rychlosti odpařování slz, zlepšením příznaků suchého oka a zvýšením sekrece slz.
Do studie z roku 2013 bylo zařazeno 518 pacientů se symptomy suchého oka. 65% pacientů ve skupině s omega-3 a 33% pacientů ve skupině s placebem. Skupina s omega 3 měla po 3 měsících výrazné zlepšení příznaků.
Americká studie dvojčat o makulární degeneraci související s věkem byla provedena za účelem stanovení genetických a environmentálních rizikových faktorů pro makulární degeneraci související s věkem. 681 dvojčat bylo dotazováno na potravinové návyky a dotazníky rizikových faktorů a bylo jim provedeno oční vyšetření. Kuřáci měli téměř dvojnásobné riziko makulární degenerace ve srovnání s nekuřáky a zvýšený příjem ryb snižoval riziko makulární degenerace.
Omega-3 z rybího oleje byl rozsáhle prozkoumán, pokud jde o jeho přínos pro srdce, a byly provedeny studie, které hodnotily jeho účinky na kardiovaskulární onemocnění, cholesterol a hypertenzi. American Heart Association doporučuje jíst tučné ryby, nejméně dvakrát týdně. Tučné ryby jako losos, makrela, sleď, pstruh, sardinky a tuňák mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin.
Podpůrný, ale nepřesvědčivý výzkum také ukazuje, že konzumace EPA a DHA omega-3 mastných kyselin může snížit riziko ischemické choroby srdeční.
Je známo, že kouření má negativní vliv na imunitní systém a může změnit koncentraci omega-3 mastných kyselin. Jedna studie ukázala, že kuřáci mají nižší koncentrace DHA než nekuřáci. Pro kuřáky je proto obzvláště výhodné doplnit omega 3 mastné kyseliny.
Nevíte si rady s vitamíny?
Postaráme se, aby vaše tělo dostalo to, co potřebuje. Začněte konzultací zdarma a získejte doporučení na míru vašemu tělu. Poradíme vám.
Rybí tuk ukázal počáteční slibné výsledky jako přísada pro zdraví kloubů. Dvanácti měsíční, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie zjistila, že u pacientů užívajících 2600 mg omega-3 denně došlo k menší bolesti kloubů než u pacientů užívajících placebo. Pacienti také uváděli menší užívání souběžně užívaných protizánětlivých léků během období doplňování rybího tuku.
Studie v roce 2000 zkoumala molekulární mechanismy, kterými mohou omega-3 ovlivňovat zánětlivé markery v chrupavce. Studie zjistila, že omega-3 mastné kyseliny vytvářejí snížení exprese a aktivity enzymů degradujících proteoglykany, expresi zánětlivě indukovaných cytokinů (IL, TNF, COX-2).
American Heart Association doporučuje lidem, aby jedli dvě porce ryb týdně kvůli svým prospěšným omega-3 mastným kyselinám. Pokud často nejíte ryby, může pro vás být přínosné jejich doplnění.
Začněte konzultací zdarma
A získejte doporučení vitamínů na míru vašemu tělu a cílům, podpořené odborníky na výživu během 3 až 5 minut.