Ostropestřec mariánský je oblíbeným doplňkem v Německu, kde bylo provedeno mnoho klinických studií o této bylině. Ostropestřec mariánský je nejvíce studovaná bylina na světě pro zdraví jater a v tradiční medicíně se používá již více než 2000 let. Římský přírodovědec Plinius dokonce hovořil o jejích blahodárných účincích již v prvním století. Silymarin je aktivní složkou Ostropestřce mariánského a lze jej nalézt v semenech, listech a květinách rostliny. Rostlina se vyskytuje v Evropě a Spojených státech, lze jej poznat podle krásného fialového květu a ostrého stonku.
Tento vědecký výzkum je určen pouze pro informační účely. Uvedené výsledky se nemusí nutně projevit u všech osob. Mujvit poskytuje tyto informace jako službu. Tyto informace by neměly být používány, jako doporučení na konkrétní produkty.
Studie z roku 1989 publikovaná v časopise „Journal of Hepatology“ zkoumala účinek Ostropestřce mariánského u 170 pacientů s cirhózou jater. Zkoumala míru přežití pacientů, kterým byl podáván Ostropestřec mariánský oproti placebu po dobu 41 měsíců. Výsledky ukazují významné zlepšení míry přežití u pacientů s Ostropestřcem mariánským s celkovým menším počtem úmrtí a úmrtí souvisejících s onemocněním jater. Ostropestřec mariánský byl zvláště účinný u pacientů s alkoholickou cirhózou.
Lidské studie o ostropestřci se obvykle soustřeďují na lidi, kteří již trpí problémy s játry. Některé chemoterapeutické léky mají škodlivý účinek na játra; studie z roku 2015 se pokusila prozkoumat, zda by Ostropestřec mariánský mohl pomoci lidem podstupujícím chemoterapii. Studie sledovala hladiny škodlivých enzymů poškozujících játra u skupiny užívající placebo a skupiny užívajících ostropestřec. Pacienti, kteří užívali ostropestřec, vykazovali nižší hladiny jaterních enzymů detekujících poškození: SGOT, SGPT a bilirubin.
Nevíte si rady s vitamíny?
Postaráme se, aby vaše tělo dostalo to, co potřebuje. Začněte konzultací zdarma a získejte doporučení na míru vašemu tělu. Poradíme vám.
Bylo provedeno mnoho studií na zvířatech, aby se pokusila prokázat účinnost Ostropestřce mariánského. Jedna studie na potkanech ukázala, že Ostropestřec mariánský chrání před poškozením jater. Krysy dostaly CC14 a Ostropestřec mariánský. Skupina potkanů, kterým byl podáván Ostropestřec mariánský, vykazovala pokles MDA (ukazatel škodlivého oxidačního stresu v játrech). Studie na myších zjistila, že ostropestřec má preventivní účinek proti akutnímu poškození jater, částečně kvůli jeho antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem.
V roce 2008 byla ve „Research in Complementary Medicine“ publikována metaanalýza účinku Ostropestřce mariánského na onemocnění jater. Analýza zjistila na 19 klinických studií, z nichž všechny byly zkoumané studie na lidech. Ve srovnání s placebem byla u pacientů s ostropestřcem zjištěna nižší úmrtnost na selhání jater; výsledky týkající se schopnosti Ostropestřce mariánského léčit alkoholové onemocnění jater však byly smíšené a neprůkazné. Vědci dále zjistili, že Ostropestřec mariánský nemá žádný účinek na onemocnění jater způsobené virovou hepatitidou.
Začněte konzultací zdarma
A získejte doporučení vitamínů na míru vašemu tělu a cílům, podpořené odborníky na výživu během 3 až 5 minut.