Po celá desetiletí se tradičně doporučovalo užívat denně multivitamín jako jednoduchý způsob, jak uspokojit všechny potřeby organismu, pokud jde o základní vitamíny a minerály. Odhaduje se, že 29 % všech dospělých Čechů užívá multivitamínový doplněk stravy, což z nich činí nejoblíbenější typ doplňku stravy v Česku. O tom, jak užitečné multivitamíny ve skutečnosti jsou, se však stále vedou rozsáhlé diskuse.
Přestože vědci uznávají, že vitamíny jsou při správném užívání užitečné, neshodují se na tom, za jakých okolností a v jakém dávkování. Některé studie ukazují, že příliš velké množství některých vitamínů může být ve skutečnosti zdraví škodlivé, proto stojí za to se zabývat otázkou, zda byste měli užívat multivitamín.
Multivitamíny se začali vyrábět na počátku 40. let 20. století v druhé světové válce. První přípravky byly určeny k boji proti nemocem způsobeným vážným nedostatkem živin – nemocem, jako jsou kurděje, které jsou způsobeny nedostatkem vitamínu C, a křivice, která je způsobena nedostatkem vitamínu D. Od té doby se výzkum zabýval tím, zda zvýšený příjem živin z multivitamínů může skutečně zlepšit zdraví nebo zabránit chronickým onemocněním.
Lidé, kteří se stravují zdravě a pestře, včetně velkého množství ovoce, zeleniny, zdravých tuků a bílkovin, by měli získat většinu základních živin, které potřebují. Pokud patříte do této kategorie, multivitamín vám nemusí být prospěšný. Skutečnost je však taková, že mnoho Čechů nemá ideální stravu, což se odráží v rozšíření některých specifických nedostatků.
Studie z roku 2011 ukázala, že více než 70 % lidí nepřijímá doporučené množství vitamínu D a více než 60 % doporučené množství vitamínu E. Stejná studie také uvedla, že mnoho lidí nepřijímá dostatečné množství vitamínu A, vitamínu C, vápníku a hořčíku.
Určité skupiny obyvatel mohou mít prospěch z určitých doplňků stravy, protože jsou vystaveny vyššímu riziku určitého nedostatku nebo protože jejich požadavky na určitou mikroživinu jsou vyšší než je průměr.
Například ženám, které chtějí otěhotnět, se doporučují užívat vitamíny skupiny B (hlavně foláty), protože snižují riziko specifických vrozených vad. Starší populace může být náchylná k nedostatku vitamínu B12, protože schopnost vstřebávat ho z potravy se s věkem snižuje. Některé gastrointestinální poruchy, jako je citlivost na lepek nebo celiakie, mohou také bránit vstřebávání živin.
To vše jsou příklady vysoce specifických stravovacích potřeb, které mohou vyžadovat doplňování vitamínů nebo minerálních látek. To však vyvolává otázku, zda je multivitamín skutečně nejlepším přístupem k řešení vysoce jedinečných výživových potřeb konkrétního jedince.
Zatím neexistuje žádná normativní definice multivitamínů a minerálů, takže mohou obsahovat jakoukoli kombinaci vitamínů, minerálů, bylin, metabolitů nebo aminokyselin. Studie publikovaná v roce 2007 v časopise American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že obsah multivitamínů se značně liší. Jejich závěry uvádějí, že multivitamíny mohou skutečně představovat riziko nadměrného příjmu živin, zejména u vitamínu A, zinku a železa.
Vzhledem k tomu, že na trhu je k dispozici tolik multivitamínů a existuje jen málo směrnic nebo předpisů týkajících se jejich obsahu, je třeba provést rozsáhlý výzkum, abyste pochopili, co kupujete. Mezi nesčetnými možnostmi existují velké rozdíly v kvalitě složek, složení a výrobních technikách. Je také obtížné porovnat nutriční složení a pochopit, jak by každý z multivitamínů doplnil vaši konkrétní stravu a životní styl.
Nevíte si rady s vitamíny?
Postaráme se, aby vaše tělo dostalo to, co potřebuje. Začněte konzultací zdarma a získejte doporučení na míru vašemu tělu. Poradíme vám.
Multivitamíny představují univerzální přístup k doplňování stravy, což znamená, že nejsou přesně přizpůsobeny vašim konkrétním potřebám. Správná kombinace živin pro vás může být zcela odlišná než pro někoho s jiným věkem, pohlavím, užívanými léky a životním stylem. Americký institut zdraví doporučuje, aby se lidé při výběru multivitamínu snažili najít takový, který je přizpůsoben jejich věku, pohlaví a životnímu stylu.
Výběr jednotlivých vitamínů a doplňků stravy, které doplňují vaši stravu a životní styl, je ještě lepší způsob, jak přizpůsobit svůj vitamínový plán vašim jedinečným potřebám. Když se důkladně zamyslíte nad tím, jaké živiny mohou ve vaší stravě chybět, a zvážíte faktory životního stylu, můžete pravděpodobně zjistit, zda některých vitamínů nebo minerálů nepřijímáte příliš málo nebo příliš mnoho.
Dalšími důležitými faktory, které je třeba zvážit při výběru vitamínových a minerálních doplňků, jsou vaše zdravotní historie a vaše zdravotní cíle. Můžete například chtít zvýšit svou energii, zaměřit se na posilnění imunity, kvalitu vlasů nehtů a pleti nebo zlepšit spánek.
Existují specifické vitamíny a doplňky, které vám mohou v těchto oblastech pomoci, ale multivitamín je nemusí poskytovat v potřebných dávkách.
Začněte konzultací zdarma
A získejte doporučení vitamínů na míru vašemu tělu a cílům, podpořené odborníky na výživu během 3 až 5 minut.